
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2 mm |
| Width | 2 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.75 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Type | Load Switches |
| Interface | On/Off |
| Output Current | 6 A |
| Operating Supply Voltage | 0.8 V to 5.7 V |
| Output Type | N-Channel |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Max Output Current | 4 A |
| Number of Channels | 1 |
| Turn-On Delay Time | 1.6 ms |
| Turn-Off Delay Time | 9 µs |
| Output Configuration | High Side |
| Number of Outputs | 1 |
| On Resistance (RON) | 21 mΩ |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
Stock: 4
Distributors
pcbx
Unit Price$6.71722
Ext.Price$6.71722
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.71722 | $6.71722 |
| 10 | $5.98982 | $59.89820 |
| 25 | $5.68785 | $142.19625 |
| 50 | $5.40111 | $270.05550 |
| 100 | $5.12888 | $512.88800 |
